1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Consum ulei

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de brigada, 10 Apr 2009.

  1. Stefan333 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2017
    Mesaje:
    23
    Octavia 1.6 mpi este un motor care papa ulei 1 l la 10000 km garantat ,cine zica ca nu ii papa sa arate porbagaju unde are sigur un bidon pentru completare sau a cumparat masina de noua si nu a alergat-o Si mai ales cele aduse din afara care sunt fugarite pe autostrazi pe distante lungi Motoarele astea nu sunt facute sa ruleze pe distante lungi cu viteze de peste 160 km/h , sunt motoare sa mearga linistit Cine vrea viteza poate alege 1.8 T sau 2.0 T sau variante diesel VRS
     
  2. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Papa ulei deoarece nu sunt ingrijite corespunzator de proprietari si totodata nici de serviceuri pe perioada de garantie. Se utilizeaza ulei total neadecvat. Au nevoie de ulei 0W30 (in cel mai rau caz 5W30) full sintetic pe bune nu doar trecut pe ambalaj. Si amanunt extrem de important, schimbul efectuat la maxim 15.000Km. rulati sau 1 an.
    *Cati dintre cei care se plang de consum de ulei fac asta?
     
    j.tibi apreciază asta.
  3. Stefan333 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2017
    Mesaje:
    23
    Parerea mea este ca nu neaparat ulei full sintetic pentru ca nu sunt modele noi cu motoare foarte moderne acum 10 ani ( la modelele non facelift ma refer ) nu erau uleiurile de acum si schimburile le face fiecare cum ingrijeste masina Dar iti spun ca in mare parte majoritatea merg fara sa verifice uleiul si completeaza doar cand se aprinde martorul in bord si le forzeaza tare pe distante mari Dar 1.6 mpi are 1 l de ulei din fabrica pe consum asta spune producatorul dar aici contribuie stilul de condus si atentia fata de masina proprie Asta este parerea mea
     
  4. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Stefan333
    Mai documenteaza-te in privinta uleiurilor de motor: compozitia si calitatile acestora. Apoi incearca sa faci diferenta intre nevoile unui motor diesel si a unuia pe benzina. Benzinarele sunt mult mai pretentioase la ulei. Asta daca doresti sa folosesti motorul fara reparatii capitale peste 100.000 km. ;) Amanunt valabil indiferent de generatia motorizariilor. Desi in acest moment mai toti producatorii de masini recomanda 15W30 ca fiind OK pentru ambele variante de motorizari. Turatia motorului -> temperatura, genereaza uzura prematura in cazul utilizari unor uleiuri de slaba calitate. Stim ca benzinarele suporta turati mai ridicate in exploatare.
    *Exista tutoriale pe YouTube unde poti vedea teste efectuate pe diferite tipuri de ulei si modul in care acestea se comporta in diferite situatii (vizavi de vascozitate, culoare, curgere etc). Asa se poate deosebi calitatea si vizavi de marca si de tip.
     
  5. Tudur Laurentiu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2023
    Mesaje:
    1
    Salut,

    Am și eu o Skoda Octavia 2
    1.6 MPI (benzina) din 2007
    Pe lângă faptul ca îmi consuma mult uleiuri la schimb la schimb as zice eu, săptămâna trecută am mers mult prin oraș s-a încălzit motorul si a scos mult fum.
    Sa fie gata motorul sau exista posibilitatea sa își fi făcut regenerare filtrul de particule?
    Mulțumesc!
     
  6. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    MPI NU are DPF.
     
  7. Damiel 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2022
    Mesaje:
    3
    Cat ar costa reparația pentru 1.6 mpi ? Aproximativ
     
  8. Stefan333 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2017
    Mesaje:
    23
    Cat iti consuma mai exact între schimburi ? Și ce anume benzina ii pui pentru că ce cu cifra octanica peste 95 o scoate nearsa afara pe toba și că preț de reparație capitala undeva la 3000 lei
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare