Club Skoda Romania - Forum cu discutii despre modelele Skoda

Go Back   Club Skoda Romania - Forum cu discutii despre modelele Skoda > Modele Skoda > Skoda Octavia II
Register Regulament FAQ Lista membri Calendar Cauta Mesaje de azi Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-08-2010, 12:38 AM
JurasikMan JurasikMan is offline
Platinum Member

JurasikMan is on a distinguished road

Intrucat m-am lovit de problema asta de curand , va postez si eu ceva ( kilometri asa cum imi este firea ) .
Mandra mea nu a mai condus de cativa anisori buni. Din aceasta cauza , acum ca are masina , nu se impaca extrem de bine cu schimbatul vitezelor si plecatul din rampa. Conduce atent dar inca nu se impaca prea bine cu ambreiajul masinii ei . Tot incercand sa-i explic ce si cum si dorind sa o aduc cat mai aproape de ceea ce cred eu ca este " ideal " , am realizat ca am o misiune imposibila .
Dupa un numar de km , trebuie sa inveti sa iti simti masina. Schimbarea treptelor nu se face ( la modul ideal ) niciodata identic. Azi ai masina mai grea ( pasageri , bagaje , plin de carburant ) ceea ce implica schimbarea treptelor la turatii mai mari. Maine e mai usoara , mai golesti rezervorul , mai lasi pasageri pe la casele lor ...si schimbi la o turatie mai scazuta. Din pacate , multi soferi nu mai considera sofatul ca pe o placere sau un privilegiu ( presupun ca asta se intampla din cauza faptului ca toti imbecilii si idioatele au permis ) . Multi soferi si soferite abordeaza sofatul ca pe o chestie standardizata in care respecti niste reguli indiferent de situatie si masina trebuie sa raspunda. O parte din cei care gandesc asa sfarsesc pe vreun radiator de TIR . Nu inteleg ca la o depasire "la mustata" trebuie sa calci acceleratia pana iese piciorul prin podea , sau ca trebuie sa retrogradezi una sau chiar doua trepte in cazuri speciale , pentru a avea puterea necesara si timpul sa efectuezi in siguranta o depasire grea. Acesti soferi apasa pur si simplu pedala fara a se gandi nici o secunda ca masina este un ansamblu de fiare pe care trebuie sa il intelegi si sa il respecti daca vrei sa nu sfarsesti infipt in vreun stalp cu airbag-ul in jurul gatului . Nu vreau sa spun ca numai piloti au dreptul sa conduca , dar multi soferi de duminica nu inteleg nimic din ce se gaseste sub capota masinii lor. Nu pun in acord puterea , cuplul si greutatea masinii lor . Unii au viteza de reactie mult mai mica decat minimul necesar pentru a " corecta " din mers o greseala de apreciere a distantei in care poate efectua o depasire. Acestia crapa de obicei pe sosele si mai iau cu ei si cativa nevinovati sa le tina de urat .
La o masina trebuie sa schimbi viteza cand iti cere . Auzi motorul , simti cum raspunde la apasarea pedalei , aproximezi greutatea si compari repede repejor in mintea ta situatia existenta cu alte situatii in care ai schimbat treptele, realizezi in ce treapta esti si calculezi urgent daca merge sa mai urci in ture sau este necesara o schimbare ....si intr-un final apocaliptic schimbi . Cartile cu indicatii nu sunt pentru masinile de serie . Datele date in aceste carti sunt pur estimative si sunt puse acolo de niste piloti care au atata experienta cum toti userii de pe acest forum , inclusiv eu , nu vom avea niciodata ...la un loc . Masina nu este condusa in teste de inginerii care au proiectat-o. In teste merg pilotii. Astia inteleg altceva din schimbatul treptelor decat cei care au in fata niste grafice complicate de cuplu si turatie si pe care oricum un sofer banal cum suntem noi nu le-am intelege , iar in cazul in care le-am intelege nu le-am putea aplica cu succes din cauza complexitatii .
Nu cautati retete magice ca nu exista. Invatati sa intelegeti masina pe care o aveti , invatati-i hibele si calitatile , nu considerati autoturismul ca fiind o masina de spalat care spala la fel daca o pui pe acelasi program , indiferent de culoarea rufelor pe care le bagi inauntru. O masina este diferita de la o zi la alta. Cine incearca sa isi inteleaga masina simte asta. Cine o considera doar un fier cu patru roti care il duce la servici pe timp de ploaie sau viscol o va strica inainte de vreme .
Old 17-08-2010, 09:34 AM
susu.alex susu.alex is offline
3rd Gear Member

susu.alex is on a distinguished road

Si acum vin si eu cu o intrebare . Benzina sau motorina , ok cum ati spus voi ... dar un tsi ??? Daca schimbi la 3000 de ture deabea se deztepeneste putin turbina . La testdrive am observat ca mai toatalumea schimba extrem de jos pe la 2000 de ture si totusi ... nu strici turbina asa ???
Reply With Quote
Old 17-08-2010, 03:27 PM
noobinhood noobinhood is offline
2nd Gear Member

noobinhood is on a distinguished road

@susu.alex
Pai daca schimbi astfel incat sa pici in plaja de cuplu maxim (1550-4100), la tsi-uri treaba e chiar lejera.
Cred ca treaba cu "la 3000 de ture deabea se deztepeneste putin turbina" e poveste. Vezi cutia DSG7 care care in functie de talpa schimba si la 2000 ture.
Reply With Quote
Old 17-08-2010, 05:04 PM
Andrei1980's Avatar
Andrei1980 Andrei1980 is offline
Bronze Member

Andrei1980 is on a distinguished road
Exclamation

Jurasikman fiecare cuvant pe care ai scris aici este cel mai mare adevar pe care am citit de o vreme. Sunt de acord cu tine 100%. Numai ca din pacate noi scriem si noi citim aceste randuri ....70% dintre soferii si soferitele zilelor nostre conduc automat fara placerea condusului, pentru ei este un rau necesar condusul...si ca atare nu le pasa deloc de masina si de situatii, sa nu mai vorbim de partea tehnica a lucrurilor....Ei daca fac o prostie pe drum de multe ori nici nu isi dau seama care a fost prostia....si sunt sunt convins ca dupa un drum mai lung cu masina nu se autoanalizeaza ca ce au facut bine si ce nu....pentru ei masina este numai un obiect ca si un aspirator sau ca un mixer de bucatarie si il folosesc ca atare. Iar cand o situatie pe drum dintr-o data difera de cel normal de cel cu care s-au automatizat, ajung in cateva secunde sau fractiuni de secunde in impas si atunci se intampla accidentele, sau alte probleme mai mici....Pe drumuri tot timpul trebuie 50-50% trebuie sa te mulezi dupa masina ta(grad de incarcare, stare cauciucuri, stare tehnica,) si efectiv situatia(trafic, vreme, calitatea drumului,zi sau noapte,cat de obosit esti etc) in care esti in momentul respectiv care nu este la fel niciodata chiar daca faci zi de zi acelasi traseu.
Old 17-08-2010, 06:59 PM
MMM's Avatar
MMM MMM is offline
Bronze Member

MMM is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to MMM Send a message via Skype™ to MMM
Default mda

Să ştii că ai dreptate, Andrei! Deşi, stānd strāmb şi judecānd drept, maşina chiar este un obiect! Noi, şoferii/proprietarii o personalizăm, c-aşa vrem noi!
@Jurrasik: las-o pe māndră să se mai obişnuiască, dă-i timp - sau o altă maşină, eventual!
O prostie - realizez acum - credeam şi făceam eu: ca să nu mai schimb aşa de des vitezele (mă gāndeam că uzez ambreiajul şi cutia de viteze, nu numai din lene...) o mai ţineam subturată sau ceva de genul ăsta. Bine, la maşina precedentă, care era tot Diesel, dar nu turbo.
@RRS: modelul meu are la 2200 RPM cuplul maxim, conform cărţii tehnice. Aşa că asta e optim, nu?! Ce altceva īnseamnă?

Mă enervează DECĀT cei care nu ştie să scrie corect care ei este mulţi!
Reply With Quote
Old 17-08-2010, 10:07 PM
cgadalean's Avatar
cgadalean cgadalean is offline
Skoda Freak

cgadalean is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to cgadalean

Un motor se simte bine atunci cand functioneaza in plaja de culpu, in acea plaja raspunde promt la comenzi rapide si nu are asa multe depuneri peste tot, arderile sunt mai bune si articulatiile, injectoarele si alte componente se curata.
RRS facea referire la motorul de 1.9 posedat de Brigada. Plaja de cuplu difera de la motor la motor.
Old 17-08-2010, 10:12 PM
MMM's Avatar
MMM MMM is offline
Bronze Member

Default plajă de cuplu

Aha! Deci la 1.4 TDI care e plaja de cuplu? Īntre 1.500 şi 2.200 sau care?

Reply With Quote
Old 17-08-2010, 10:38 PM
cgadalean's Avatar
cgadalean cgadalean is offline
Skoda Freak

cgadalean is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to cgadalean

Aici e diagrama de cuplu pentru motoarele Skoda: http://www.railweb.sk/Skoda/
Old 17-08-2010, 11:47 PM
MMM's Avatar
MMM MMM is offline
Bronze Member

Default TY

Mulţumesc! Observ că puterea maximă se atinge la toate modelele diesel la 4.000 rpm; la aproximativ 2.200 e cuplul maxim pentru modelul meu. Păcat că n-are şi o versiune īn engleză sau măcar īn germană...

Reply With Quote
Old 18-08-2010, 12:59 AM
maxim's Avatar
maxim maxim is offline
4th Gear Member

maxim is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by JurasikMan View Post
Intrucat m-am lovit de problema asta de curand , va postez si eu ceva ( kilometri asa cum imi este firea ) .
Mandra mea nu a mai condus de cativa anisori buni. Din aceasta cauza , acum ca are masina , nu se impaca extrem de bine cu schimbatul vitezelor si plecatul din rampa. Conduce atent dar inca nu se impaca prea bine cu ambreiajul masinii ei . Tot incercand sa-i explic ce si cum si dorind sa o aduc cat mai aproape de ceea ce cred eu ca este " ideal " , am realizat ca am o misiune imposibila .
Dupa un numar de km , trebuie sa inveti sa iti simti masina. Schimbarea treptelor nu se face ( la modul ideal ) niciodata identic. Azi ai masina mai grea ( pasageri , bagaje , plin de carburant ) ceea ce implica schimbarea treptelor la turatii mai mari. Maine e mai usoara , mai golesti rezervorul , mai lasi pasageri pe la casele lor ...si schimbi la o turatie mai scazuta. Din pacate , multi soferi nu mai considera sofatul ca pe o placere sau un privilegiu ( presupun ca asta se intampla din cauza faptului ca toti imbecilii si idioatele au permis ) . Multi soferi si soferite abordeaza sofatul ca pe o chestie standardizata in care respecti niste reguli indiferent de situatie si masina trebuie sa raspunda. O parte din cei care gandesc asa sfarsesc pe vreun radiator de TIR . Nu inteleg ca la o depasire "la mustata" trebuie sa calci acceleratia pana iese piciorul prin podea , sau ca trebuie sa retrogradezi una sau chiar doua trepte in cazuri speciale , pentru a avea puterea necesara si timpul sa efectuezi in siguranta o depasire grea. Acesti soferi apasa pur si simplu pedala fara a se gandi nici o secunda ca masina este un ansamblu de fiare pe care trebuie sa il intelegi si sa il respecti daca vrei sa nu sfarsesti infipt in vreun stalp cu airbag-ul in jurul gatului . Nu vreau sa spun ca numai piloti au dreptul sa conduca , dar multi soferi de duminica nu inteleg nimic din ce se gaseste sub capota masinii lor. Nu pun in acord puterea , cuplul si greutatea masinii lor . Unii au viteza de reactie mult mai mica decat minimul necesar pentru a " corecta " din mers o greseala de apreciere a distantei in care poate efectua o depasire. Acestia crapa de obicei pe sosele si mai iau cu ei si cativa nevinovati sa le tina de urat .
La o masina trebuie sa schimbi viteza cand iti cere . Auzi motorul , simti cum raspunde la apasarea pedalei , aproximezi greutatea si compari repede repejor in mintea ta situatia existenta cu alte situatii in care ai schimbat treptele, realizezi in ce treapta esti si calculezi urgent daca merge sa mai urci in ture sau este necesara o schimbare ....si intr-un final apocaliptic schimbi . Cartile cu indicatii nu sunt pentru masinile de serie . Datele date in aceste carti sunt pur estimative si sunt puse acolo de niste piloti care au atata experienta cum toti userii de pe acest forum , inclusiv eu , nu vom avea niciodata ...la un loc . Masina nu este condusa in teste de inginerii care au proiectat-o. In teste merg pilotii. Astia inteleg altceva din schimbatul treptelor decat cei care au in fata niste grafice complicate de cuplu si turatie si pe care oricum un sofer banal cum suntem noi nu le-am intelege , iar in cazul in care le-am intelege nu le-am putea aplica cu succes din cauza complexitatii .
Nu cautati retete magice ca nu exista. Invatati sa intelegeti masina pe care o aveti , invatati-i hibele si calitatile , nu considerati autoturismul ca fiind o masina de spalat care spala la fel daca o pui pe acelasi program , indiferent de culoarea rufelor pe care le bagi inauntru. O masina este diferita de la o zi la alta. Cine incearca sa isi inteleaga masina simte asta. Cine o considera doar un fier cu patru roti care il duce la servici pe timp de ploaie sau viscol o va strica inainte de vreme .
Tare de tot ce ai scris aici si asa este.
Eu am observat inca de la inceput ca trebuie sa ma adaptez atat conditiilor de rulare cat si nevoilor masinii.
Mai nou, de vre-o 3-4000 de km prin oras merg cam asa:
1 -> pana la 2500rpm
2 -> pana la 2700-3000
3 -> frana ca deja nu mai am unde ca am deja 60km/h
Se cunoaste la consum (9l/100km) insa un astfel de stil imi permite sa am masina tot timpul pregatita de manevre in cazul in care este nevoie (gen evitare la milimetru un bou care s-a oprit pe dreapta fara sa semnalizeze).
Conduceti preventiv

Last edited by maxim : 18-08-2010 at 01:00 AM. Reason: gramatica
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Cautare avansata
Display Modes

Posting Rules